Warsztaty ?Akademia Nowego Centrum Europy?

Któż z nas, młodych, nie boi się o swoją przyszłość ? o to, jakie studia wybrać, jaką ścieżką kariery podążyć, na jaki zawód się zdecydować. Poza praktykami w szkole zawodowej uczniowie właściwie nie mają szansy na poznanie od podszewki swojego wymarzonego zawodu. Na szczęście są firmy i organizacje, które pewnym szczęśliwcom ułatwiają ten wybór i sprawdzają ich umiejętności względem pracy, której chcieliby w przyszłości się podjąć.

?Gazeta Wyborcza? spełniła sny młodzieży marzącej o dziennikarstwie, organizując warsztaty dla grona zainteresowanych. W grupie tej znalazła się również uczennica naszej szkoły ? Ada Piotrowska. Wraz z ponad dwudziestoma uczestnikami z różnych trójmiejskich szkół brała ona udział w spotkaniach organizowanych przez ?Wyborczą?, spotkaniach które miały uczyć, inspirować, poznać uczestników z osobistościami Gdańska i realiami ich pracy.

Po spotkaniu organizacyjnym z redaktorem naczelnym Panem Mikołajem Chrzanem mieli już obraz prowadzonej przez niego gazety ? krótko została opowiedziana historia jej powstania i forma organizacji, poznano także odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące zawodu dziennikarza.

Pierwszym spotkaniem warsztatowym był wykład Pani Doroty Karaś, utalentowanej pisarki i dziennikarki ?Wyborczej? ? opowiadała ona o najważniejszych zasadach pisania, w ciągu kilku godzin wyłożyła teorię, której każdy początkujący dziennikarz powinien umieć używać w praktyce. Kolejne spotkanie było pewnego rodzaju wywiadem z wiceprzewodniczącym miasta Gdańsk ? Panem Piotrem Grzelakiem. Po krótkim słowie wstępu ciekawi świata żurnaliści zaatakowali gradem pytań, dotyczących nie tylko jego bezpośrednich kompetencji, ale też prowadzonej obecnie w Gdańsku i w Polsce polityki.

Ostatnie spotkanie odbyło się ?na zapleczu? Teatru Wybrzeże, po którym oprowadzał jego Dyrektor naczelny i artystyczny ? Pan Adam Orzechowski. Magia miejsca, w którym odbywało się spotkanie wystarczyła, by zachwycić młodzież, ale i tym razem nie próżnowali oni w zaspokajaniu ciekawości poprzez pytania. Również Pan Adam okazał się wspaniałym nauczycielem i przewodnikiem w jednym, opowiedział wiele ciekawostek dotyczących zarządzania teatrem, ale także pracy z aktorami czy odnawiania garderoby.

Po tych niecodziennych spotkaniach młodzi pretendenci do zawodu dziennikarza, natchnieni i pełni inspiracji, muszą zmierzyć się z poważnym zadaniem, jakim jest napisanie artykułu z prawdziwego zdarzenia ? najlepsze prace zostaną uhonorowane miejscem na łamach lokalnego wydania ?Gazety Wyborczej?, a kto wie ? być może zaowocują także stałą współpracą w przyszłości, o czym marzy zapewne każdy uczestnik ?Akademii Nowego Centrum Europy?.

Scroll to Top