Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe jest realizowane na:

– obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego

– zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego realizowanych w klasie 3 (w wymiarze min. 10 h)

– zajęciach związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej

– zajęciach z wychowawcą.

W ALO każdy pracownik pedagogiczny ma obowiązek realizować zadania z zakresu doradztwa zawodowego.

Nasi uczniowie bardzo często mają wiele pytań dotyczących swojego dalszego rozwoju, poszukują porady, jaki wybrać kierunek studiów, kim zostać w przyszłości.

Aby im to ułatwić organizujemy lekcje, warsztaty grupowe, spotkania z pracodawcami, realizujemy liczne projekty i odwiedzamy miejsca pracy.

W naszej szkole istnieje także możliwość wsparcia uczniów podczas indywidualnych konsultacji ze specjalistami (pedagog, psycholog, doradca zawodowy) lub wychowawcą klasy.

Poza szkołą nasi uczniowie mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego zatrudnionego
w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3, która obejmuje opieką naszą szkołę, a także poszukać wsparcia w Centrum Rozwoju Talentów: https://www.centrumtalentow.pl/

Przydatne linki:

Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy https://www.centrumtalentow.pl/

Mapa karier https://mapakarier.org/

Inkubator Przedsiębiorczości Starter https://inkubatorstarter.pl/strefa-edukacji/

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna https://www.strefa.gda.pl/edukacja/chce-tu-pracowac

Doradca zawodowy – Pani Alicja Kuźma

Doradca zawodowy prowadzi konsultacje dla uczniów i rodziców po wcześniejszym umówieniu za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub przez sekretariat szkoły.

Targi Kariery Edu Offshore Wind

Dnia 6 marca 2024 uczniowie klas 3 i 4 wzięli udział w II Edukacyjnych Targach Kariery Edu Offshore Wind w Centrum Wystawienniczym Amberexpo w Gdańsku.

To największe w Polsce wydarzenie targowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej (MEW). Dwudniowa impreza adresowana jest do młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży gospodarki oraz do innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników.

Uczniowie mogli zapoznać się nie tylko z ofertami pracy, ale również możliwościami uczelni i kursów dotyczących tej branży.

Dzień Zdrowia w ALO

Dnia 19 stycznia 2024 Samorząd Uczniowski zorganizował w ALO Dzień Zdrowia.
Uczniowie klas 1, 2 i 3 mieli okazję pogłębić aż trzy strefy zdrowia. Jedną z nich było zdrowe odżywanie, gdzie mogli wysłuchać wykładu na ten temat i skosztować zdrowych przekąsek. Drugą strefą było zdrowie psychicznie, gdzie pani Lena – nasz szkolny psycholog przybliżyła uczniom ten temat. Ostatnią strefą była aktywność fizyczna, gdzie uczniowie mogli potańczyć a także poznać tajniki boksu i wziąć udział w prawdziwej walce. Każdy uczestnik miał również okazję sprawdzić swoje podstawowe parametry zdrowotne, takie jak ciśnienie czy poziom cukru we krwi. Wszelkie badania przeprowadzał Pan Krzysztof – nasz szkolny ratownik.

Młodzieżowe Spotkania z Medycyną

We wtorek 16. 01 klasy biol-chem 1c, 3b i 4b wybrały się na GUMed. Uczestniczyły w cyklicznej konferencji Młodzieżowych Spotkań z Medycyną, gdzie m.in. zapoznały się z pracą specjalisty medycyny sądowej. Poza tym uczniowie wysłuchali wykładu na temat grzybów – od zabójczych po lecznicze. Bardzo ciekawy był ostatni punkt konferencji, gdzie pan prof. Tomasz Zdrojewski zaprezentował wyniki badania PolSenior2, z których wynika, że w ostatniej dekadzie w Polsce nastąpił duży postęp w leczeniu nadciśnienia tętniczego, co pozwala na wydłużenie życia seniorom.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Pana Pawła Sudary. 

Warsztaty w Przedsiębiorstwie LPP S.A. – marka Cropp.

 

Dnia 15 stycznia 2024 klasy 3a i 3b dzięki ogromnej uprzejmości naszej absolwentki Marii Zalewskiej miały okazję uczestniczyć w specjalnie przygotowanych warsztatach w Przedsiębiorstwie LPP S.A. – marka Cropp.

Uczniowie mieli okazję poznać jak pracują projektanci i kupcy w branży odzieżowej. Mogli dowiedzieć się od czego dokładnie rozpoczyna się projekt danego produktu. Dowiedzieli się jaka jest różnica między dzianiną i tkaniną oraz jaki wpływ na całą produkcję ma praca zespołowa, a także gdzie odbywa się przygotowywanie materiałów.

Uczniowie również mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat produktów oraz podyskutować z projektantami konkretnych produktów dla działu tkanin, dzianin i akcesoriów.

Scroll to Top