Galeria szkoły

Żarnowiec – największa Elektrownia Wodna w Polsce. Byliśmy tam!

Grupa uczniów ALO zwiedzała 9 kwietnia 2024 r. elektrownię szczytowo-pompową położoną nad Jeziorem Żarnowieckim w Czymanowie. 

Elektrownia wykorzystuje do swojej pracy  wody Jeziora Żarnowieckiego (zbiornik dolny) oraz sztuczny zbiornik górny wybudowany w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Właścicielem elektrowni jest spółka PGE Energia Odnawialna S.A., która jest jednocześnie operatorem żarnowieckiej elektrowni. 

W trakcie zwiedzania obiektu poznaliśmy historię jego powstania, dane hydrozespołów, w które wyposażona jest elektrownia i zasady ich pracy. Nasz przewodnik – pracownik elektrowni, cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. 

Po zwiedzeniu elektrowni udaliśmy się do pobliskiego Nadola. W malowniczej scenerii, nad Jeziorem Żarnowieckim, działa skansen, w którym poznać można życie codzienne Kaszubów    z XIX wieku. Skansen w Nadolu to m.in. zagroda Gburska, oryginalna chata, w której mieszkała niegdyś 3-pokoleniowa rodzina, zagroda rybacka, remiza. 

Pogoda nam dopisała, więc ostatnim punktem wycieczki była przystań, z której w sezonie można wypłynąć w rejs po Jeziorze Żarnowieckim. 

Podsumowując: wycieczka udana, pogoda na szóstkę!!! 

 

Projekt „Dzień Kuchni Świata”

Marzec upłynął nam pod znakiem kuchni świata. Klasy 2b i 2c pod opieką nauczyciela geografii Pana Przemysława Szloska przygotowały projekt „Dzień Kuchni Świata”. Uczniowie losowali kraj, z którego kuchni przygotować mieli jedną potrawę. Swoje umiejętności kulinarne zaprezentowali wszystkim chętnym smakoszom.

ALO na otwarciu wystawy „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony”

Klasa 2a, wraz z nauczycielem historii Panem Przemysławem Szloskiem, uczestniczyła 27 marca w otwarciu wystawy „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony”. Wystawa zrealizowana przez IPN Gdańsk przedstawia zestawienie zdjęć ważnych budynków w Gdańsku tuż po wojnie i dziś. Ukazuje kontrast między zniszczeniami a odbudowanym miastem.

 

Klasy drugie na wykładzie o zdrowym odżywianiu

W miniony poniedziałek klasy 2abc wybrały się do Wyższej Szkoły Zdrowia w ramach podjętej współpracy między uczelnią a naszym ALO. Uczestniczyły w wykładzie pani dr inż. Katarzyny Żyłki na temat wpływu diety na stan zdrowia skóry i wyniki w nauce. Następnie licealiści zwiedzali budynek uczelni z bogato wyposażonymi salami zajęć m.in. pielęgniarstwa i kosmetologii. Uczniowie zapoznali się również z ofertą studiów.

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Dnia 14 marca 2024 uczniowie ALO świętowali Międzynarodowy Dzień Liczby Pi biorąc udział w Wielkiej Grze Matematycznej.

Uczestnicy, podzieleni na grupy, rozwiązywali różnego rodzaju zadania matematyczne i nie tylko. Zmagali się z krzyżówkami i łamigłówkami rozmieszczonymi po różnych miejscach w Gdańsku Głównym. Nie zabrakło również rywalizacji sportowej, a także zadań sprawdzających kreatywność.
Gra została przeprowadzona przez członków Samorządu Uczniowskiego.

 Wyniki Wielkiej Gry Matematycznej:

I. miejsce (6ki z matematyki z wagą 2 i nagroda):
Grupa 5A: Antonina Uziałko 2b, Maria Żbikowska 1a, Jakub Ostafin 2a, Amelia Tucholska 2b, Mateusz Sabiniarz 2c

II. miejsce (5ki z matematyki z wagą 2 i nagroda):
Grupa 4A: Ania Czaja 2b, Julia Bagińska 2c, Natalia Ptaszyńska 1a, Filip Klonowski 1a, Paweł Szpakiewicz 3b

III. miejsce (5ki z matematyki z wagą 1 i nagroda):
Grupa 4B: Zuzanna Mellentin 2b, Amelia Skwierawska 1b, Martyna Skrzyńska 1b, Julia Chojnowska 2c, Filip Lewiński 3b
Grupa 5B: Piotr Tocha 3b, Miłosz Barchański 3b, Ignacy Wrona 2c, Devi Bayaryna 2a, Paulina Pstrągowska 1a
Grupa 8B: Lena Bogdańska 1c, Hania Puciul 1c , Klara Wodyńska 1b, Hania Jabłońska 1b
 

WIELKIE GRATULACJE!

Scroll to Top