Spektakl 1989

Dnia 6 września 2023 klasa 3a odwiedziła Gdański Teatr Szekspirowski. Uczniowie wzięli udział w specjalnym pokazie wielokrotnie docenianego i nagradzanego musicalu 1989.

Spektakl 1989 w nowatorski sposób ukazuje upadek komunizmu. Historyczne wydarzenia znane z podręczników ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a heroizm miesza się z rodzinnymi dramatami. Publiczność towarzyszy bohaterom w momentach ikonicznych podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole, ale też w chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

W spektaklu aktorzy swoje role śpiewają językiem młodego pokolenia – rapem. Za brzmienie musicalu odpowiada ceniony producent rapowy Andrzej Mikosz Webber, znany m. in. z wieloletniej współpracy z artystą Łoną. Produkcję w reżyserii Katarzyny Szyngiery to kooperacja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.