zarówa

Deklaracje maturalne – ważne informacje

1. Do 2 października 2023 r. wstępną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego
    są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły uczniowie 4-letniego liceum ogólnokształcącego, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły w 2024 r. (Deklaracja A)
  2. Jeżeli w trakcie pierwszego semestru roku szkolnego 2023/2024 plany egzaminacyjne ucznia ulegną zmianie, można je zgłosić do 7 lutego 2024 r. w ostatecznej deklaracji.
  3. Do 7 lutego 2024 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora szkoły, którą ukończyli:
    – absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023 (Deklaracja A)
    – absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich, z wyjątkiem absolwentów, którzy po raz pierwszy przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2019–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości (Deklaracja A)
  4. Osoba składająca deklarację wstępną i/lub ostateczną otrzymuje od dyrektora szkoły ‎jej kopię z potwierdzeniem przyjęcia.
  5. Każdy zdający może złożyć deklarację albo w postaci papierowejalbo w postaci elektronicznej (e-deklarację) w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej https://ziu.gov.pl (nie można złożyć deklaracji w obu postaciach).
  6. Logowanie do ZIU jest możliwe przy użyciu loginu i hasła otrzymanego:
    – w przypadku uczniów ostatnich klas – od dyrektora szkoły, który przekaże im loginy i hasła do 25 września 2023
    – w przypadku absolwentów z lat ubiegłych – od dyrektora macierzystej szkoły, który przekaże im loginy i hasła po otrzymaniu wniosku złożonego do 15 stycznia 2024 (załącznik 5a)
    – przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu albo za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
  7. Osoba, która jest zobowiązana wnieść opłatę za egzamin maturalny wraz z deklaracją składa dyrektorowi szkoły kserokopię wniesienia opłaty za ten egzamin w odpowiedniej kwocie.

Link do pobrania dokumentu poniżej:

Deklaracja 2024