Wykład pt. „Drony – zabawki czy machiny wojenne”

W dniu 24 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu pana profesora Józefa Zawadzkiego pod tytułem „Drony – zabawki czy machiny wojenne”. Wystąpienia wysłuchaliśmy w gościnnych murach Wyższej Szkoły Bankowej w ramach Dni Prawa.

Myślą przewodnią wystąpienia profesora Zawadzkiego była kwestia rozmytej odpowiedzialności za odpalenie pocisku z pokładu drona. Na skutek skomplikowania struktury dowodzenia nie zawsze wiadomo, kto tak naprawdę podejmuje decyzję o pociągnięciu za spust. Czy jest nią osoba umieszczająca danego człowieka na liście celów? Dowódca misji? Pilot dzierżący joystick w ręku? Sprawa ta wymaga pilnego rozwiązania w kontekście odpowiedzialności armii Stanów Zjednoczonych za swoje działania w Iraku i Afganistanie.

Innym ważnym aspektem wykładu, jak i dyskusji jaka rozpoczęła się w jego trakcie, stała się sprawa dopuszczalnej wysokości strat wśród cywili. W wielu wypadkach żywy cel znajduje się w otoczeniu ludzi nie będących na liście osób przeznaczonych do eliminacji. Ponownie więc pojawia się kwestia przyjęcia odpowiedzialności moralnej za decyzję o oddaniu strzału, jak i sprawa granicy pomiędzy zwykłym morderstwem a złem koniecznym.

Z racji ograniczonego czasu dyskusja nie znalazła swego zakończenia w murach WSB, lecz niewątpliwie cały wykład zapadnie na długo w pamięci naszych uczniów.