Wykłady historyczne dla gimnazjalistów

Nasi młodsi koledzy i koleżanki z klas drugich i trzecich Gdańskiego Gimnazjum ?Lingwista?
w dniach 19-20 lutego 2014 roku mieli przyjemność uczestniczyć  w lekcjach historii współczesnej w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym ?Lingwista?.

Historie żołnierzy z wyrokiem ? polskie podziemie niepodległościowe po 1945 r.
? to tematyka niełatwa, ukazująca skomplikowaną sytuację podziemia niepodległościowego
po II wojnie światowej poprzez osobiste losy ?żołnierzy wyklętych?.

Zajęcia poprowadziła pani Izabela Brzezińska z Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

19luty 2014 – Wykład pt. ?Zbrodnia katyńska?

5 marca 1940 roku władze ZSSR podjęły decyzję o zamordowaniu ok. 14730 polskich jeńców wojennych przebywających w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7300 obywateli polskich więzionych na terenie okupowanych wschodnich województw RP i w ZSRR. Egzekucje przeprowadzono m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Tematykę zbrodni katyńskiej przybliżył uczniom klasy pierwszej podczas wykładu 19 lutego 2014 roku pan dr Michał Sempołowicz, kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN w Gdańsku.

Zdjęcia z wykładów można obejrzeć tutaj.