Uroczystość nadania imienia szkoły, przekazanie sztandaru oraz pasowanie uczniów klas pierwszych w Będominie

Dzień 28 września 2018 roku zapisze się w historii Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego ?Lingwista? jako ten najważniejszy. To wspaniałe, że w gościnnych progach Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie nastąpił tak długo przez nas oczekiwany uroczysty moment nadania imienia naszej szkole ? Hymnu Narodowego oraz uroczyste przekazanie sztandaru, a także ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Dzięki uprzejmości gospodarzy tego niezwykłego miejsca kierownika Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie pana Przemysława  Reja i pani Małgorzaty Gańskiej –  kustosz Muzeum Hymnu Narodowego mogliśmy godnie przeżyć uroczystość.

Wybór imienia dla naszej szkoły nie był sprawą trudną. Od lat gdańskie szkoły ?Lingwista? łączy przyjaźń z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, a od roku 2011 Gdańskie Gimnazjum ?Lingwista? nosi imię Hymnu Narodowego. Od wielu lat uczniowie klas pierwszych naszych szkół składają w tym miejscu uroczyste ślubowanie, a dary przekazywane corocznie przez Zarząd ?Oświata-Lingwista? wzbogacają ekspozycję muzealną.

Nasza uroczystość także nieprzypadkowo miała miejsce we wrześniu. 29 września 1747 roku przyszedł w Będominie na świat Józef Wybicki.

Akt nadania imienia szkole w imieniu organu prowadzącego szkołę odczytała uroczyście pani wiceprezes Aleksandra Jałoszyńska oraz dokonała przekazania sztandaru na ręce pani dyrektor Annie Pancer. Sztandar został poświęcony przez księdza proboszcza Zbigniewa Wysieckiego.

Podczas części oficjalnej uczniowie z klas 2 i 3 zaprezentowali poloneza. Film z tej części wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Następnie uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubowali na sztandar oraz zostali pasowani na uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego ?Lingwista? im. Hymnu Narodowego.

Uroczystość uświetnił swą obecnością Poczet Sztandarowy z Gdańskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego , jak również Chór z tej samej szkoły, występujący pod kierunkiem pani Elżbiety Dobrowolskiej.

Po części oficjalnej uczniowie odwiedzili Muzeum, a następnie wesoło bawili się podczas otrzęsin i ogniska w pięknym parku otaczającym dwór.

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.