Święto Matematyki – relacja

Dnia 14 marca 2014 roku o godzinie 10.00 uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego ?Lingwista? zgromadzili się w sali nr 1, aby wspólnie świętować
Dzień Matematyki.

14 marca to inaczej Dzień Liczby ? ? święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby ? , jako że data ?14 marca? zapisywana jest
w USA jako ?3.14?.

W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby ? podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.

Warto wspomnieć, że tego dnia urodziły się także wybitne postacie, związane z matematyką, takie jak: Albert Einstein czy Wacław Sierpiński ? wybitny polski matematyk.

Uroczystość w Naszej szkole rozpoczęła się od podziału uczniów na grupy. W kilka minut powstało 6 zespołów: ?Deltusie?, ?Władcy pierwiastków?, ?Hornerowie?, ?Matura 2014?, ? ?ękni” i ?Chomiki Einsteina?.

Uczniowie podczas uroczystości zmagali się kolejno z różnymi konkurencjami. Między innymi reklamą matematyki, interpretacją wiersza matematycznego, przebraniem jednego z członków grupy za prawdziwego matematyka. Były także rebusy oraz zawody na zapamiętanie jak największej ilości cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby ?. Ostatnią konkurencją było ułożenie piosenki matematycznej i zaśpiewanie jej na znaną melodię. Kreatywność uczniów przeszła wszelkie oczekiwania. Teksty piosenek można znaleźć w poniższych załącznikach.

Nie obyło się bez dogrywki, po której nauczycielskie Jury ogłosiło wyniki:

Pierwsze miejsce zajął zespół ?Deltusie?, w składzie: Ola Zając, Agnieszka Skalska, Martyna Grabowska, Mariusz Czerkies i Mateusz Kolera.

Drugie miejsce przyznano zespołowi ?Hornerowie?, w składzie: Weronika Gabryelczyk, Edyta Olesińska, Gabrysia Piosik, Ola Grabowska i Zuzia Byczkowska.

Trzecie miejsce zdobył zespół ?Matura 2014?, w składzie: Karolina Morkowska, Martyna Hackl, Paweł Gdaniec, Aleksander Ratajek i Bartek Dunst.

Wszystkim trzem zespołom rozdano nagrody, między innymi kalkulatory, babeczki
z matematycznymi symbolami oraz bardzo dobre oceny z matematyki.

Pod koniec obchodów rozstrzygnięto także dwa konkursy, które były ogłoszone na kilka dni wcześniej.

Jednym z nich było odnalezienie karteczek z cyframi i odgadnięcie zależności między nimi. Okazało się nią rozwinięcie dziesiętne liczby ?. Jedyną osobą, która odpowiedziała w 100% prawidłowo okazała się Ola Zając, która otrzymała nagrodę główną. Reszta uczestników, czyli: Magda Sildatk, Ania Gościniak, Adrian Kulesza, Ola Czyżewska, Bartek Dunst, Michał Czapiewski otrzymali nagrody pocieszenia za odpowiedzi prawie poprawne.

Drugi konkurs polegał na podaniu najbardziej kreatywnej odpowiedzi na pytanie: Z czym kojarzy mi się Matematyka? Odpowiedzi były przeróżne, można je znaleźć w załączniku poniżej. Nagrodzono dwie prace: Magdy Sildatk oraz Dominiki Kapuścińskiej. Pozostali uczestnicy, czyli: Edyta Olesińska, Adrian Kulesza oraz Mateusz Kolera otrzymali nagrody pocieszenia.

W przyszłym roku także planujemy świętować Dzień Matematyki!

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Piosenki ułożone podczas Święta Matematyki

Z czym kojarzy Ci się Matematyka – odpowiedzi uczniów