Projekt polsko-niemiecki ?Przyszłość Europy? – Heppenheim 2016

W dniach 08.05.16 ? 14.05.16 uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego ?Lingwista?  po raz trzeci wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej. Spotkanie uczniów z Polski i uczniów z Alfred-Delp-Schule z Dieburga  odbyło się w Haus am Meiberg w Heppenheim/Niemcy.

Po długiej i wyczerpującej podróży dotarliśmy do urokliwego miasteczka, w którym wspólnie spędziliśmy kilka dni. W trakcie tego tygodnia uczestniczyliśmy w zajęciach związanych z problematyką Unii Europejskiej, między innymi  przeprowadzaliśmy wśród mieszkańców Heppenheim ankietę dotyczącą UE, rozmawialiśmy o problemach Polski i Niemiec we wspólnej Europie. W środę wybraliśmy się do Strassburga.

Spotkaliśmy się z europarlamentarzystami: Michałem Boni z Polski i Thomasem Mannem z Niemiec, którzy przybliżyli nam pracę w Europarlamencie. Mieliśmy także okazję przysłuchiwać się obradom dotyczącym sytuacji uchodźców w Europie, co zrobiło na nas ogromne wrażenie.

Tego dnia mieliśmy także okazję zwiedzić cudowną starówkę w Strassburgu oraz skosztowaliśmy regionalnej potrawy Flammkuchen w restauracji Au Brasseur. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wcielenie się w rolę polityków i przeprowadzenie symulacji obrad Parlamentu.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy szkołę w Dieburgu, w której uczą się nasi koledzy z Niemiec. Po wspólnym obiedzie (który był wyśmienity) i pożegnaniu z grupą niemiecką wyruszyliśmy w drogę powrotną – z małym przystankiem w Darmstadt na zakupy. Pełni wrażeń, nowych doświadczeń oraz umiejętności językowych wróciliśmy do Gdańska i z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów z Dieburga we wrześniu 2016.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć tutaj.