Pokazy chemiczne w szkole – relacja

16 XII 2013 mieliśmy okazję oglądać nadzwyczajne doświadczenia chemiczne na specjalnym pokazie chemicznym zorganizowanym przez Marcina Arenta, ucznia klasy trzeciej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego ?Lingwista?.  Oprócz licealistów w pokazie uczestniczyli również uczniowie Gdańskiego Gimnazjum ?Lingwista? im. Hymnu Narodowego oraz Gimnazjum nr 11
oraz goście specjalni: pan dr Tomasz Pluciński z Uniwersytetu Gdańskiego, pani mgr Grażyna Rolka, pani Grażyna Cichy z Gimnazjum nr 11 oraz pani mgr Małgorzata Stępniak z Gdańskiego Gimnazjum ?Lingwista?.

Na początku pokazu Marcin zaprezentował wielobarwne doświadczenia, takie jak ?światła drogowe?- zmieniające kolory tak jak sygnalizacja świetlna oraz ?wstrząśnięty błękit?
? po potrząśnięciu kolby jej zawartość raptownie robiła się niebieska, a potem bezbarwna.

W dalszej części pokazu wzrosło napięcie, ponieważ mogliśmy obserwować wybuchowe doświadczenia, które trzymały wszystkich w ciągłym napięciu. Były to między innymi: wybuch fosforu czerwonego z silnym utleniaczem zainicjowany uderzeniem młotka oraz wybuch nitrocelulozy, czyli wacika kosmetycznego, moczonego wcześniej w mieszaninie nitrującej, który był szybszy niż mrugnięcie oka.

Skutków ostatniego zaprezentowanego doświadczenia nikt się nie spodziewał. W jednej chwili
z cylindra miarowego została wyrzucona na zewnątrz jego zawartość w formie ogromnych ilości żółtej piany ? spowodowane to było rozkładem perhydrolu za pomocą jodku potasu.

Pokaz był przeprowadzony na wysokim poziomie oraz wszystkim się bardzo podobał. Nie był to pierwszy ani ostatni pokaz chemiczny, który mieliśmy okazję oglądać w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym ?Lingwista?.

Życzymy Marcinowi dalszych sukcesów oraz trzymamy kciuki, aby dostał się na studia chemiczne.

Zdjęcia z pokazów można obejrzeć tutaj.