Pokazy chemiczne dla gimnazjalistów

21 i 28 lutego 2014 roku mieliśmy przyjemność gościć w Naszym Liceum uczniów Gdańskiego Gimnazjum ?Lingwista?. Uczeń klasy 3a Marcin Arent przygotował specjalnie dla młodszych kolegów i koleżanek pokaz chemiczny nadzwyczajnych doświadczeń.

Na początku pokazu Marcin zaprezentował wielobarwne doświadczenia, takie jak ?światła drogowe?, w dalszej części pokazu wzrosło napięcie, ponieważ mogliśmy obserwować wybuchowe doświadczenia, które trzymały wszystkich w ciągłym napięciu. Były to między innymi: wybuch fosforu czerwonego z silnym utleniaczem zainicjowany uderzeniem młotka oraz wybuch nitrocelulozy, czyli wacika kosmetycznego, moczonego wcześniej w mieszaninie nitrującej, który był szybszy niż mrugnięcie oka.

Skutków ostatniego zaprezentowanego doświadczenia nikt się nie spodziewał. W jednej chwili
z cylindra miarowego została wyrzucona na zewnątrz jego zawartość w formie ogromnych ilości żółtej piany ? spowodowane to było rozkładem perhydrolu za pomocą jodku potasu.

Pokaz był przeprowadzony na wysokim poziomie i bardzo się wszystkim podobał. Nie był to pierwszy ani ostatni pokaz chemiczny, który uczniowie gimnazjum mieli okazję oglądać
w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym ?Lingwista?.

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Scroll to Top