Pokaz z fizyki „CREDO i promieniowanie kosmiczne”.

13 maja mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie zorganizowanym przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie „CREDO i promieniowanie kosmiczne”.

Transmisję oglądaliśmy na żywo. W czasie jej trwania mogliśmy rejestrować wtórne cząstki promieniowania kosmicznego na swoich telefonach po zainstalowaniu aplikacji CREDO DETECTOR oraz wysłuchać rozmowy dwóch prowadzących: prof. Piotra Homoli i prof. Roberta Kamińskiego, przeplatanej materiałami video.

Profesorowie ciekawie i dowcipnie odpowiadali również na pytania uczestników na czacie, a interesowało nas m.in. to, po co łapać cząstki kosmiczne, czy promieniowanie kosmiczne jest dla nas szkodliwe i ile cząstek przelatuje przez nasze głowy w ciągu minuty.

Nasz rekordzista Mikołaj z II d zadał trzy pytania!

Tysiące uczniów na całym świecie jest zaangażowanych w projekt rejestracji promieniowania kosmicznego.

Co przyniesie projekt? Może uda rozwiązać się problem czasoprzestrzeni lub poznać strukturę czarnej materii?

Nie wiadomo. Wybitny uczony Albert Einstein też nie wiedział, że jego teoretyczne prace będą nam dzisiaj służyć do omijania korków (GPS)!

Pobierz aplikację mobilną CREDO DETECTOR na swój telefon i łap cząstki promieniowania kosmicznego.

Każdy z nas może wziąć udział w naukowym projekcie!