Konkurs o indeks studenta fizyki

KONKURS O INDEKS STUDENTA FIZYKI
pod patronatem
Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego
UCZNIOWSKA SESJA NAUKOWA
Instytut Fizyki Doświadczalnej
Instytut Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki
Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki
Uniwersytetu Gdańskiego
ogłasza
adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych
konkurs na uczniowską prezentację wybranego zagadnienia
z fizyki lub astronomii

Prezentacja może dotyczyć w zasadzie dowolnego ciekawego tematu z zakresu Fizyki, astronomii i dziedzin pokrewnych, w szczególności zachęcamy również do przedstawienia tematów pokazujących zastosowania fizyki np. w medycynie, w sporcie, w nowoczesnej technice i/lub w życiu codziennym (zwłaszcza własnych obserwacji lub doświadczeń). Mile widziane będą także propozycje przedstawienia wybranych tematów fizyki współczesnej w sposób dostosowany do poziomu szkolnego. Prezentacja powinna być atrakcyjna wizualnie i zilustrowana prezentacją wykonaną w programie PowerPoint lub Impress (pliki *.ppt, *.pdf lub *.odp).

Spośród nadesłanych prac ocenianych przez Kapitułę w składzie:

• Profesor dr hab. Piotr Bojarski, Prodziekan ds. Studenckich,
  • Profesor UG dr hab. Stanisław Kryszewski, Kierownik Studium Doktoranckiego,
  • Profesor UG dr hab. Jerzy Kwela, Zastępca Dyrektora IFD ds. Naukowych,
  • Profesor dr hab. Piotr Kwiek,
  • Profesor UG Bogumił B.J. Linde, Dyrektor Instytutu Fizyki Doświadczalnej,
  • Profesor dr hab. Władysław Majewski, Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki,
  • Profesor UG dr hab. Wiesław Miklaszewski, Zastępca dyrektora IFTiA
  • Profesor UG Jerzy Sikorski, Zastępca Dyrektor IFD ds. Dydaktycznych,
  • Profesor dr hab. Marek Żukowski, Dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki,
  • Dr Piotr Gnaciński,
  • Mgr Dawid Jankowski, sekretarz Kapituły (fizdj@ug.edu.pl)

Wybrane zostaną najciekawsze (8-10), które zostaną przedstawione (zreferowane) przez ich autorów w czasie otwartej sesji naukowej. Prac powinna być samodzielna, w wyjątkowych przypadkach może być dwóch autorów, przy czym obaj autorzy muszą uczestniczyć w ustnej prezentacji. Odbędzie się ona w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UG 11.03.2011 r. w Audytorium wykładowym (czas wystąpienia maksymalnie 15 minut + 5 min na dyskusję, co w praktyce oznacza nie więcej niż 15 do maksymalnie 20 slajdów).

Trzy spośród przedstawionych w czasie sesji referatów uznane przez komisję kwalifikacyjną za najciekawsze i najlepiej zreferowane zostaną nagrodzone specjalnie.

Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie powinno zawierać:

• Prezentację i opis prezentacji (maksymalnie 2 strony) wybranego zagadnienia na CD/DVD-ROM-ie.
  • E-mail zgłoszeniowy z imieniem nazwiskiem i tytułem prezentacji.
  • Na pierwszej stronie prezentacji: Tytuł prezentacji, imię i nazwisko autora (autorów – maksymalnie dwóch), adres pocztowy i e-mailowy, imię i nazwisko nauczyciela (opiekuna pracy) oraz nazwę i adres szkoły, w której uczy się autor (autorzy), telefon, adres e-mail szkoły.

Prace należy nadsyłać do dnia 17.01.2011 (liczy się data stempla pocztowego) na adres:
Komitet Organizacyjny I Konkursu o indeks studenta fizyki
Mgr Dawid Jankowski, sekretarz Kapituły
Instytut Fizyki Doświadczalnej
ul. Wita Stwosza 57
80-952 Gdańsk

Uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną o wynikach konkursu. Autorzy prezentacji zakwalifikowanych do publicznego przedstawienia w czasie otwartej sesji naukowej zostaną poinformowani o zakwalifikowaniu do dnia 07.02.2011 r. Wszyscy autorzy nadesłanych prac otrzymają dyplom uczestnictwa i nagrodę.

Wszyscy wytypowani do prezentacji uczestnicy Konkursu będą mieli zapewnione przyjęcia na wszystkie specjalności związane z kierunkiem Fizyka prowadzone przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG po spełnieniu formalnych minimów rekrutacyjnych.

Organizatorzy konkursu zapewniają referującym uczestnikom sesji:

• rzutnik multimedialny,
  • komputer z systemem operacyjnym Windows i programami PowerPoint, Impress oraz Adobe Reader.

Wszelkie dodatkowe pytania związane z konkursem (charakterem i tematyką prezentacji itp.) prosimy kierować na adres poczty elektronicznej: fizdj@univ.gda.pl lub telefon 58 523 22 89.

Ponieważ chcemy, aby informacja o konkursie dotarła do jak największej liczby szkół ponadgimnazjalnych Trójmiasta i Województwa Pomorskiego, prosimy o propagowanie niniejszej informacji w swoim środowisku.

Dyrektor IFTiA UG., Dyrektor IFD UG.
prof. dr hab. M Żukowski, prof. UG dr hab. Bogumił BJ Linde