„Genetyczna Modelka” – lekcja biologii na Uniwersytecie Gdańskim.

Dnia 22 listopada 2013 roku grupa uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista” udała się na zajęcia w Katedrze Genetyki Uniwersytetu Gdańskiego, pod tytułem: „Dzielisz się z nami swoimi owocami – genetyczna modelka”.

Po tak intrygującym tytule młodzież oczekiwała niezwykle ciekawych warsztatów i nie zawiodła się. Po krótkim wprowadzeniu uczniowie mieli za zadanie rozpoznać u osobników muszki owocowej najczęściej zachodzące mutacje. Dla utrwalenia wiadomości uczniowie mieli za zadanie pokolorować kartki z muszkami tak, aby odzwierciedlały poznane mutacje.

Sprawdzaliśmy również jakie cechy,dziedziczone jednogenowo ma każdy z nas, między innymi: czy włosy nad czołem schodzą się w „czubek”, jaki mamy kształt płatka ucha, jak składamy ręce i wiele innych.

Reasumując – interesujące, ciekawe, kreatywne zajęcia. Przed zajęciami udało nam się również zwiedzić nowo powstałe Muzeum inkluzji w bursztynie, gdzie pracownik Uniwersytetu opowiedział nam o najciekawszych eksponatach. Na pewno nie było to nasze ostatnie spotkanie w ramach akcji – Poznaj pracę naukowca.

Zdjęcia dostępne tutaj.