Bałtycki Festiwal Nauki UG

Uczennice klasy 2giej profilu biol-chem uczestniczyły w Bałtyckim Festiwalu Nauki. Uczestnictwo w BFN obejmowało dwa wyjścia: w dniu 24.05 – Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii oraz 26.05 ? Wydział Biologii.

Uczestnicy wyjścia aktywnie brali udział w organizowanych warsztatach na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii. Dziewczęta dowiedziały się między innymi: ?Jak stosować antybiotyki?? oraz gdzie szukać  ?Naturalnych antybiotyków?. Zdobyły także wiedzę z zakresu ?Hodowli w kulturach in vitro i w bioreaktorze zalewowym ros?lin owadożernych zagrożonych wyginie?ciem z gatunku Droserarotundifolia i Droseraanglica w celu reintrodukcji do s?rodowiska?. Dowiedziały się też po co biologowi modelowanie molekularne. Uczennice ALO w trakcie warsztatów ?Pandemia pod kontrolą? wcieliły się w różne postaci. Przed drużyną specjalistów w różnych dziedzinach stanęło zadanie odnalezienia szczepionek na różne epidemie, zanim ludzkość zostanie unicestwiona. Gracze musieli współpracować ze sobą, wykorzystując silne strony swych postaci i dobrze zaplanować strategię, by pozbyć się chorób, zanim w serii coraz gwałtowniejszych epidemii opanują one cały świat. Uczniowie poradzili sobie świetnie – szczepionki zostały odnalezione a świat uratowany.

Na Wydziale Biologii natomiast uczestnicy odpowiedzieli na pytanie dlaczego niektórzy z nas są genetycznie zaprogramowani, żeby nie lubić brukselki czy brokułów. Uczennice  dowiedziały się, w jaki sposób dziedziczą się nasze preferencje smakowe oraz miały możliwość wykonania prostego testu mającego na celu identyfikację ich własnego ?genu smakosza?. Na innym stoisku przedstawione zostały różne grupy zwierząt bezkręgowych, najpierw w kontekście znaczenia dla środowiska (zaprezentowane jako grupy ekologiczne), a następnie wskazano przykłady zakłóceń funkcjonowania środowisk związanych z bezkręgowcami (np. gradacje szkodników w ekosystemach leśnych i uprawach, epiozoocje pasożytów, problem ginięcia owadów zapylających, np. pszczół i trzmieli). Na koniec zaprezentowano możliwości i przykłady wykorzystania zwierząt w monitorowaniu funkcjonowania środowisk i działaniach ochronnych (np. wykorzystanie drapieżnych stawonogów w biologicznym zwalczaniu szkodników i pasożytów). W trakcie warsztatów pt. ?Jak testujemy pamięć przestrzenną w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera?? dziewczęta zobaczyły pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczura w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT. Metoda ta służy ocenie deficytów poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera. Każdy z uczestników wyjścia znalazł coś dla siebie podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Uczestnictwo w BFN stanowiło małą lekcję podsumowującą wiedzę zdobytą na  lekcjach biologii w minionym roku szkolnym.

Zdjęcia z tych wydarzeń można obejrzeć tutaj.

Scroll to Top