Sukces reprezentantów ALO w Gnieźnie

Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie po raz pierwszy zaprosił uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju do wzięcia udziału w Igrzyskach Wiedzy o Cywilizacjach Zachodnioeuropejskich. Do rozgrywek, które odbyły się w pierwszej stolicy Polski 27 kwietnia, zgłosiło się ponad 60 uczniów z 23 placówek (nade wszystko z Wielkopolski). Wśród uczestników znaleźli się uczniowie naszego liceum: Dorota Zielonka i Adrian Płotka. Towarzyszył im nauczyciel języka łacińskiego i kultury antycznej, p. Damian Domański.

Punktualnie w południe w Auli Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Igrzysk. Otworzył je dyrektor IKE, prof. Leszek Mrozewicz. Przed uczestnikami postawiono nie lada wyzwanie: test składający się z 60 pytań zamkniętych z zakresu historii powszechnej i wiedzy o społeczeństwie – w zaledwie 60 minut. Po trudach rozwiązywania zadań, znalazł się czas na regenerację nadwątlonych sił przy obiedzie. Gdy komisja oceniała arkusze konkursowe, można było podziwiać uroki miasta (katedrę prymasowską, nekropolię, Muzeum Początków Państwa Polskiego czy też campus uniwersytecki).

O godz. 15:00 nastąpiło podsumowanie zmagań konkursowych i uhonorowanie laureatów, którego dokonali organizatorzy: prof. Filip Kubiaczyk i dr Monika A. Kubiaczyk. W tym roku laur zwycięstwa przypadł reprezentantowi z Kleczewa. Nasz uczeń, Adrian Płotka, znalazł się w grupie dziesięciu uczestników z największą ilością punktów. Reprezentacja ALO świetnie zaprezentowała się w tej rywalizacji. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy zestawy upominkowe.

Zdjęcia z igrzysk można zobaczyć tutaj.