Żarnowiec – największa Elektrownia Wodna w Polsce. Byliśmy tam!

Grupa uczniów ALO zwiedzała 9 kwietnia 2024 r. elektrownię szczytowo-pompową położoną nad Jeziorem Żarnowieckim w Czymanowie. 

Elektrownia wykorzystuje do swojej pracy  wody Jeziora Żarnowieckiego (zbiornik dolny) oraz sztuczny zbiornik górny wybudowany w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Właścicielem elektrowni jest spółka PGE Energia Odnawialna S.A., która jest jednocześnie operatorem żarnowieckiej elektrowni. 

W trakcie zwiedzania obiektu poznaliśmy historię jego powstania, dane hydrozespołów, w które wyposażona jest elektrownia i zasady ich pracy. Nasz przewodnik – pracownik elektrowni, cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. 

Po zwiedzeniu elektrowni udaliśmy się do pobliskiego Nadola. W malowniczej scenerii, nad Jeziorem Żarnowieckim, działa skansen, w którym poznać można życie codzienne Kaszubów    z XIX wieku. Skansen w Nadolu to m.in. zagroda Gburska, oryginalna chata, w której mieszkała niegdyś 3-pokoleniowa rodzina, zagroda rybacka, remiza. 

Pogoda nam dopisała, więc ostatnim punktem wycieczki była przystań, z której w sezonie można wypłynąć w rejs po Jeziorze Żarnowieckim. 

Podsumowując: wycieczka udana, pogoda na szóstkę!!! 

 

Scroll to Top