Wycieczka klas trzecich do Pelplina

Pelplin jest niewielkim miasteczkiem położonym w odległości 60 km na południe od Trójmiasta. Swymi początkami sięga średniowiecza, kiedy to cystersi wybudowali na tych ziemiach ogromny kompleks zabudowań klasztornych z królującą nad wszystkim przepiękną katedrą. To właśnie historia i dziedzictwo tego miejsca przyciągnęły uczniów naszego liceum do tego miasta.

Do Pelplina najłatwiej dotrzeć pociągiem. Taką drogę obrały także 26 października 2023 klasy 3 pod opieką p. Wiolety Lendzionowskiej i p. Natalii Murowanieckiej. Pierwsze kroki w mieście, wraz z naszym przewodnikiem p. Damianem Domańskim skierowaliśmy w kierunku pelplińskiej bazyliki katedralnej, która początkami sięga I poł. XIV wieku, z wyjątkowym ołtarzem głównym, barokowymi organami i miejscami pochówków opatów oraz biskupów chełmińskich i pelplińskich. Uczniowie mieli okazję wykazać się swoją znajomością łaciny, tłumacząc naścienne inskrypcje. Nie można było nie zajrzeć do przyklasztornych krużganków z urokliwy wirydarzem (wewnętrznym ogrodem).

Zajrzeliśmy również do Muzeum Diecezjalnego, gdzie turyści mogą podziwiać niezwykły skarb Pelplina, tj. Biblię Gutenberga. Niezwykła kolekcja malarstwa i rzeźby sakralnej, a także złotnictwo liturgiczne i tekstylia znalazły uznanie zwiedzających.

Po przerwie obiadowej wróciliśmy pod bazylikę i rozpoczęła się specjalnie przygotowana gra terenowa przebiegająca przez niemalże cały Pelplin. Zagadki zostały ukryte w różnych instytucjach. W każdym z tych miejsc trzeba było wykonać specjalne zadanie. Wszyscy doskonale poradzili sobie z trudnościami.

Po wytrwałych wędrówkach znalazł się czas na gorącą kawę pod sklepieniami refektarza Collegium Marianum – jednej z najstarszych szkół na Pomorzu.

W późnych godzinach popołudniowych, pełni wrażeń, jakich mieliśmy okazję doznać w Pelplinie, wróciliśmy do Gdańska. Może uda się nam wrócić w te strony i podziwiać uroki Kociewia. Może już za rok?