Śladami Kopernika

W ramach Roku Kopernika klasa IIa (rozszerzenie mat-fizmat-geo) oraz klasa IIc (rozszerzenie biol-chem) uczestniczyły w wycieczce do Fromborka.
Pobyt rozpoczął się warsztatami w Parku Astronomicznym w Roninie. Podczas warsztatów muzealnych uczniowie wysłuchali wykładu na temat sformułowanego przez Kopernika prawa o pieniądzu, czyli o tym, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu lepszy. Następnie kilkoma sposobami badali czy dana moneta jest prawdziwa, czy fałszywa – mierzenie, ważenie (porównanie z certyfikatem), badanie przy pomocy kamienia probierczego. Zdecydowanie była to inna niż zwykle lekcja z podstaw przedsiębiorczości.
Następnie podczas kolejnych warsztatów pani Małgorzata Mindykowska przedstawiała na modelach zaćmienie księżyca, a pani z muzeum opowiadała o teleskopach i umożliwiła uczniom obejrzenie Słońca.
Na wzgórzu katedralnym młodzież dowiedziała się więcej o życiu Mikołaja Kopernika oraz zwiedziła Katedrę, aby zobaczyć miejsce pochówku wielkiego astronoma.
Po czasie zaspokojenia głodu uczniowie obejrzeli w Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika seans poświęcony poszukiwaniu życia w kosmosie. Opowiadał on o warunkach panujących na planetach i innych ciałach Układu Słonecznego oraz o odkryciach planet pozasłonecznych. Pokazywane były gwiazdozbiory nieba północnego i południowego. Większość uczniów uznała, że był to „najfajniejszy” element wycieczki.