II Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich – relacja

Dnia 28.03.14r. (piątek) reprezentacja uczniów ALO, w składzie: Weronika Gabryelczyk, Mariusz Czerkies, Mateusz Kolera, Bartosz Dunst, oraz w rezerwie – Agnieszka Skalska uczestniczyli
w II Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu.

Uczniowie, wraz z Panią Natalią przyjechali  do Poznania dzień wcześniej, aby na spokojnie przygotować się do debat oraz zwiedzić (dla niektórych zupełnie nieznane) miasto.

W piątkowy poranek udali się na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, aby o godzinie 9.00 zarejestrować się i dokonać ostatnich przygotowań i powtórek przed debatami.

O godzinie 10.00 nastąpiło powitanie przez organizatorów, przypomnienie zasad debaty oksfordzkiej oraz losowanie do grup eliminacyjnych. Nasza reprezentacja została wybrana
do grupy A wraz z 3 innymi szkołami: z Białegostoku, ze Świdwina i z Bydgoszczy.

Od godziny 12.00 odbywały się kolejno rundy fazy grupowej. Uczniowie debatowali
na następujące tezy:
1) Korzystanie z serwisów społecznościowych powinno być zakazane aż do uzyskania pełnoletności.
2) Dobranocka powinna zostać przywrócona do ramówki TVP.
3) Uznanie niepodległości Kosowa przez Polskę było błędem.

Akurat złożyło się tak, że w każdej debacie Nasi uczniowie obejmowali stanowisko opozycji, tak więc musieli udowodnić, że powyższe tezy nie są prawdziwe. Nie było łatwo, jurorzy srogo karali punktami ujemnymi za nawet najmniejsze błędy. Jednak nie zabrakło także chwil satysfakcji czy żartów.

Elementem charakterystycznym Naszej grupy szkolnej były kaski robotników, które symbolizowały Gdańsk i to, że Nasza szkoła znajduje się blisko Stoczni Gdańskiej. Uczniowie nawet otrzymali propozycję wywiadu, ze względu na ciekawy element ubioru.

Po zakończonych rozgrywkach nastał czas na obiad, chwilę odpoczynku oraz ogłoszenie wyników. Z każdej grupy wybrano po jednym, najlepszym zespole. Co prawda nie udało się Naszej reprezentacji przejść dalej, jednak całe to wydarzenie było bardzo cennym doświadczeniem, dającym wiele refleksji na przyszłość. Liczymy na to, że za rok ponownie zawalczymy
w Mistrzostwach!

Zdjęcia z tego wydarzenia już niedługo będzie można obejrzeć w galerii.

Dyplom - Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich