Akcja społeczno-edukacyjna ?Żonkile?

19 kwietnia 2019 roku przypada kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego
w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną ?Żonkile?.  W tym roku także nasza szkoła przyłączyła się do popularyzacji hasła akcji ?Łączy nas pamięć?.

Uczniowie wzięli udział w lekcjach historii, podczas których poznali opowieść o bohaterskiej postawie powstańców walczących w getcie warszawskim.  Poznali biografię ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marka Edelmana, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku.

Podczas zajęć uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które następnie towarzyszyły całej społeczności szkolnej przez kolejne kwietniowe dni. Na szkolnym korytarzu obejrzeć można było wystawę, która przypominała tamten trudny czas. Akcji towarzyszyły także rozmowy o znaczeniu solidarności i potrzebie dialogu ponad podziałami.