Seminarium młodych naukowców

Finał konkursu wiedzy o szczepionkach STARBIOS2

Konkurs Quiz Wiedzy o Szczepionkach STARBIOS2

Quiz Wiedzy o Szczepionkach STARBIOS2 został przygotowany przez zespół naukowców z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed: prof. Bogusława Szewczyka kierownika Zakładu oraz dr Ewelinę Król i dr Andreę Lipińską. Rywalizacja została podzielona na dwa etapy ? szkolny i centralny.

W etapie szkolnym, który odbył się w dniu 06.03.208r o godzinie 9:00, brały udział 4 osoby:

1. Anna Brakoniecka
  2. Agnieszka Skalska
  3. Zuzanna Sieńko
  4. Sandra Daszkiewicz

Do finału konkursu przeszły: Agnieszka Skalska, Zuzanna Sieńko oraz Sandra Daszkiewicz.

Finał, z udziałem prof. Arnolda Kłonczyńskiego Prorektora UG ds. Studenckich UG, prof. Igora Koniecznego Dziekana Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG GUMed, członków komisji, uczniów i nauczycieli, odbył się na Uniwersytecie Gdańskim. Finał quizu odbył się 20 marca 2018 w auli Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed w ramach Targów AKADEMIA 2018. Quiz Wiedzy o Szczepionkach STARBIOS2 odbył się na UG po raz pierwszy.

Uczniowie szkół średnich województwa pomorskiego zmagali się na Uniwersytecie Gdańskim z trudnymi zadaniami z zakresu nauk biologicznych i biotechnologicznych dotyczącymi immunologii i szczepionek.

W finale Quizu Wiedzy o Szczepionkach STARBIOS2 wzięło udział 39 uczniów z 13 szkół średnich województwa pomorskiego. Uczniowie przyjechali pod opieką swoich nauczycieli ze szkół z Czerska, Nowego Dworu Gdańskiego, Kartuz, Bolesławowa oraz Gdańska i Gdyni.

Najlepszymi z najlepszych okazali się:

• Agnieszka Gołąb z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku, która zdobyła maksymalną liczbę punktów ? I miejsce
  • Paweł Stangorra z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dra Władysława Pniewskiego w Gdańsku ? II miejsce
  • Zuzanna Sieńko z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego ?Lingwista? w Gdańsku ? III miejsce

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe: cyfrowy aparat fotograficzny (ufundowany przez Rektora UG prof. Jerzego Gwizdałę), okulary wirtualnej rzeczywistości ?Oculus rift? z zestawem gier oraz smartwatch, a także nagrody finansowe i upominki.

Wszyscy uczestnicy finału mogli obejrzeć przygotowany specjalnie dla nich wykład w technologii 3D pt. ?W świecie białek. Zależności między strukturą a funkcją?, który wygłosił dr Szymon ZiętkiewiczGości po wydziale oprowadził prof. Stanisław Ołdziej.

Konkurs jest związany z realizowanym na Uniwersytecie Gdańskim projektem STARBIOS 2 (Structural Transformation to Attain  Responsible BIOSciences), który jest prowadzony w ramach programu Horizon 2020. Ideą projektu jest opracowanie i wdrożenie w wybranych instytucjach naukowych prowadzących badania w dziedzinie szeroko rozumianych nauk biologicznych, chemicznych i biotechnologicznych, procedur umożliwiających zmiany strukturalne w zakresie odpowiedzialnych badań i innowacji. Jednym z elementów takich działań jest popularyzowanie wiedzy o odpowiedzialnych badaniach i innowacjach, w tym również o szczepieniach wśród naukowców i studentów, ale również wśród społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży szkół średnich.

Zdjęcia w galerii

Opis konkursu na stronie Uniwersytetu Gdańskiego – link

Dyplom dla Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Lingwista

Dyplom za III miejsce dla Zuzanny Sieńko

Młodzieżowe Spotkania z Medycyną ? styczeń 2018

W styczniu już tradycyjnie uczniowie klasy 1a z wychowawcą Małgorzatą Nehring oraz nauczycielką biologii Anną Krajewską uczestniczyli w wykładach w ramach Młodzieżowych Spotkań z Medycyną. Wydarzenie odbyło się 23 stycznia 2018 roku w Atheneum Gedanense Novum. Spotkanie otworzyły Faustyna Kowalkowska i Magdalena Wandtke z Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni, które przygotowały wykład pt. ?Nowe metody walki z nowotworami?. Mgr Klaudia Suligowska z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed wygłosiła wykład na temat ?Wyniki badań stanu zdrowia dzieci i młodzieży Pomorza?, a dr hab. Jolanta Wierzba, ordynator Oddziału Patologii Wieku Niemowlęcego Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii GUMed przedstawiła młodzieży prezentację pt. ?Magiczne dzieci z zespołem Downa?. Wydarzenie jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem trójmiejskiej młodzieży.

Zdjęcia dostępne są na stronie GUMed – odnośnik

Wykład na Wydziale Chemii UG – Chemistry is FUN

27 listopada uczennice z chemii rozszerzonej wraz z Panią Sylwia Łuczak-Jagieła wzięły udział w wykładzie w ramach projektu „Chemistry is FUN”, którego realizatorem jest Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład pt. „Pierwiastki chemiczne i ich reakcje” przedstawił Dr Henryk Myszka, opiekun koła naukowego chemików oraz popularyzator chemii. Podczas wykładu przedstawione zostały właściwości wybranych pierwiastków chemicznych należących do tzw. grup głównych, a przede wszystkim: wodór i woda, metale alkaliczne i ziem alkalicznych, wybrane borowce i węglowce, związki azotu, fosforu, tlenu i siarki z innymi pierwiastkami oraz fluorowce.  Wykład ilustrowany był licznymi filmami ukazującymi właściwości chemiczne omawianych pierwiastków, a także kilkoma prostymi, ale efektownymi doświadczeniami chemicznymi.

Zdjęcia z wykładu dostępne w naszej galerii.

Zdjęcia i opis wydarzenia na stronie wydziału chemii UG.