Współpraca międzynarodowa

Warsztaty w języku angielskim na temat europejskiego wolontariatu

Klasy IIIB i Ic uczestniczyły w warsztatach w języku angielskim na temat europejskiego wolontariatu przygotowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Uczniowie zapoznali się z możliwościami, jakie daje wolontariat oraz z akuratną ofertą przedstawioną przez wolontariuszki z Francji, Włoch i Grecji.

Wycieczka językowo-krajoznawcza do Irlandii Północnej

 

W dniach 8 – 15 czerwca uczniowie ALO wzięli udział w wycieczce językowo-krajoznawczej do Irlandii Północnej. Dzień po przylocie i ulokowaniu się u rodzin goszczących zostali zapoznani z programem zajęć przygotowanych przez szkołę językową the North West Academy w Derry.

Przez tydzień nasza młodzież pilnie doskonaliła swoje umiejętności językowe, poznawała historię i kulturę Derry, zwiedzając między innymi najsłynniejsze w Europie murale polityczne przedstawiające konflikt polityczno-społeczny, który miał miejsce w Irlandii Północnej od początku lat 60, aż do roku 1998.

Niewątpliwie największą atrakcją okazała się całodzienna wycieczka do Grobli Olbrzyma. Ta niesamowita formacja skalna składa się z blisko 40 000 bazaltowych kolumn, ułożonych jakby nieskładnie, lecz wyglądających niczym efekt pracy ludzkich rąk. Powstała ona w wyniku erupcji wulkanu i liczy sobie aż 60 milionów lat. W towarzystwie niestrudzonej przewodniczki nasza młodzież poznała również nieco mniej oficjalną wersję powstania tego cudu przyrody.

Piątego dnia uczniowie wybrali się na wycieczkę do stolicy Irlandii Północnej – Belfastu. Tam spacerowali po ogrodzie botanicznym, zwiedzili The Ulster Museum, gdzie prezentowane są materiały ze zbiorów sztuki pięknej i użytkowej, archeologii, etnografii, skarbów z hiszpańskiej Armady, historii lokalnej, numizmatyki, archeologii przemysłowej, botaniki, zoologii i geologii. Jest to największe muzeum w Irlandii Północnej i jeden z elementów składowych National Museums of Northern Ireland.

W czasie wycieczki nie zabrakło bardziej przyziemnych uciech. Quiz zespołowy dostarczył sporo emocji. Zajęcia z jogi i mindfulness wyciszyły rozentuzjazmowane serca.

A taniec irlandzki pokazał co tak na prawdę znaczy gra zespołowa.

Na zakończenie zmagań z językiem angielskim w goszczącej naszych uczniów szkole, wszyscy otrzymali certyfikaty.

Wyjazd edukacyjny do Brukseli

W ostatnim tygodniu maja nasi uczniowie wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe do Brukseli. Wycieczka została zorganizowana przez naszego nauczyciela języka francuskiego – Pana Tomasza Kowalskiego, dzięki któremu uczniowie mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe, a także obcować przez tydzień z kulturą Belgii. Wyjazd obfitował w liczne atrakcje – uczniowie brali udział w zajęciach językowych oraz zwiedzali piękną Brukselę. W programie były m.in. wizyta w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Designu, Muzeum Historii Europy, słynnym Atomium, a także wystawa poświęcona Małemu Księciu i oczywiście wizyta w Parlamencie Europejskim.  Uczniowie byli przez tydzień goszczeni w kamienicy Pani Mari?, dzięki której mogli uczestniczyć w wieczornym klubie filmowym i wybrać się na spektakl do pobliskiego teatru De Poche. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i zainspirowani kulturą Belgii :).

Projekt ?Our Democratic Europe? Erasmus+ w Belgii

W dniach 20-23 stycznia 2018 roku uczennice klasy 3 Natalia Cyrzan i Izabela Maszczyk oraz pani Anna Pancer, brały udział w ostatnim już, czwartym seminarium międzynarodowym projektu Erasmus+  ?Our Democratic Europe?.

Tym razem  spotkanie odbyło się w Belgii, w Roeselare, a instytucją goszczącą była Bibliotheek Roeselare. Zajęcia warsztatowe odbywały się w różnych miejscach tego uroczego belgijskiego miasta, m.in. w siedzibie biblioteki, w młodzieżowym centrum kultury, a także podczas wycieczek do Brugii oraz Brukseli.

W trakcie seminarium uczniowie naszej szkoły, VI i VII LO z Gdańska oraz III LO z Gdyni pracowali wspólnie z uczniami szkół z Danii, Holandii oraz Belgii nad tematyką związaną z ubóstwem, wykluczeniem społecznym, walką z rasizmem oraz problemami związanymi z migracjami ludności. Puntem kulminacyjnym projektu była wizyta w Brukseli w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim, gdzie młodzież miała za zadanie podsumować rezultaty swojej dwuletniej pracy
w projekcie. Efektom pracy młodych ludzi z 4 krajów europejskich przyglądali się politycy, była też przestrzeń do wspólnej wymiany poglądów podczas dyskusji dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej
z udziałem europosłów. W Parlamencie Europejskim młodzież spotkała się z europosłem Tomem  Vandenkendekaere  oraz Ministrem do  Spraw Młodzieży i Kultury Svenem Gatz.

Udział w projekcie był niesamowitym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników, mamy nadzieję, że wkrótce nastąpi jego kontynuacja.

GALERIA

Scroll to Top